Chesapeake DistrictDistrict Leadership

 

District Leadership

Key 3

 

Tobin Frevert District Executive
Casey Snyder Field Director
Shawn Sebo District Chairman
John Schoeberlein District Commissioner

Commitee Chairmain

 

Trina McClure
Vice-Chair
(Membership)
Ron Tydings
Vice-Chair
(Finance)
Dan Albright
Vice-Chair
(Program)

Committee Members-At-Large

 

Dan Albright
(Camping)
Stacy Davies Tina Lure Charles "Phil" Roe
Lea Albright Linda Derezinski Trina McClure Glenn Scanlon
A. Scott Bates Chris Dernoga Joe McGenney
(Merit Badge Dean)
John Schoeberlein
(Commissioer)
Paul Blitz Vivki DeRuggiero
Deanna Medlin
Shawn Sebo
Mary Branch
(Scouting for Food)
Richard Gambrill

Hon. Ric Metzger

Pat Swink
(Advancement Chair)
Fran Bullock
(Membership)
John Heuchan Ralph Miller
Wes Thatcher

Robert Carrigan, Sr.

Dick Hoerner

Heigl Nelson Ron Tydings
(Finance)
Theresa D’Anna Gordon Leary Jennifer Nelson
(Cub Scout Day Camp)
Denise Umphlett
(Fundraising)

Commissioner Staff 

    

Chesapeake District Commissioner Staff 

            

Area 1   (Edgemere)

Robert Carrigan              Assistant District Commissioner
John Schoeberlein                Unit Commissioner

Area 2   (Dundalk)

Assistant District Commissioner
Glen Scanlon                      Unit Commissioner
Fran Bullock                       Unit Commissioner
Mary-Anne Quinn                Unit Commissioner

 

Area 3 (North Point)

                                                 Assistant District Commissioner
John Heuchan                     Unit Commissioner

 

Area 4 (Essex)

Joe McGeeney                     Unit Commissioner
                                         Unit Commissioner

 

Area 5 (Middle River)

                                                Assistant District Commissioner
Fran Bullock                       Unit Commissioner
Wes Thatcher                     Unit Commissioner
Ron Tydings                    Unit Commissioner 

 

Area 6 (Chase)

Kevin Schroeder            Assistant District Commissioner
Dan Albright                   Unit Commissioner
 

Commissioner Staff—Roundtable

                                        Roundtable Commisioner 

                                                Cub Scout Roundtable Commissioner
                                                Boy Scout Roundtable Commissioner
         

Commissioner Staff—Special Assignment

Rich Gambrill         Assistant District Commissioner - Special Needs
 
Dick Hoerner         Assistant District Commissioner - Youth Protection
 
Wes Thatcher        Assistant District Commissioner - Journey to Excellence
 
Robert Carrigan     Assistant District Commissioner - Family Scouting

 

 

 

 

Sign up for the NEW Area Scouter e-Newsletter!  Please designate your United Way Gift to the Baltimore Area Council.  Code 043 for Private and 33972 for Federal.

 

Please contact Webmaster if there are any questions or problems with the website.